У зламі «СЕТАМ» засвітилась IP-адреса Черкасенка

Обшук у будинку Черкасенка

Система електронних торгів арештованим майном «СЕТАМ» постраждала від хакерської атаки. Зловмисники підтасували перебіг торгів, в результаті чого арештоване майно було продане підставним учасникам щонайменше трьох аукціонів за ціною нижче ринкової. Цифровий слід одного з таких фіктивних учасників правоохоронці змогли простежити до будинку представника «ДемАльянсу», Максима Черкасенка. З надійного джерела журналістам «Розголосу» стали відомі деякі подробиці розслідування за цією справою.

Довідка: «СЕТАМ» — електронна система, за допомогою якою держава у форматі аукціону розпродує арештоване майно. Кошти від продажу перераховуються до державного бюджету.

28 лютого було зафіксоване стороннє втручання у роботу «СЕТАМ». Зловмисники підмінили посилання на сторінках з описом лотів стороннім скриптом. Кожного разу, коли хтось із учасників аукціону намагався перейти за посиланням на провадження, за яким було арештовано лот, активізувався скрипт і перехоплював користувацький пароль. Перехоплені дані відсилались до сайту, зареєстрованого у Росії. Окрім того, одержавши доступ до особистих даних користувачів «СЕТАМ», зловмисники змогли втрутитись у перебіг торгів. Зокрема встигли підтасувати результати аукціону за кількома лотами і забезпечити перемогу учасників з найменшими стартовими ставками.

Павоохоронцям вдалось за IP-адресами відстежити місця знаходження комунікаційного обладнання, за допомогою якого було вчинено атаку. За однією з IP-адрес слідчі вийшли на трьохквартирний будинок у селі Новосілки. Усі три квартири будівлі займає родина Максима Черкасенка, одного з керівників «ДемАльянсу». Особа, яка використовувала зазначений IP для злочинних дій, не встановлена. 16 травня о сьомій ранку у будинку було проведено обшук, про що на своїх сторінках у Facebook повідомили депутати-члени «ДемАльянсу»: Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та Сергій Лещенко.

Хоча сам Черкасенко фігурує у справі тільки як свідок, народні обранці, що прибули на місце обшуку, майже одразу заявили про «надуманий привід» і «політизованість» справи. Слідчі дії мотивували бажанням влади одержати доступ до закритої інформації «ДемАльянсу». Зокрема, Сергій Лещенко так прокоментував подію: «В меня предложение к властям – если вам интересны спонсоры партии, посмотрите отчеты в НАЗК. По документам, ДемАльянс богаче… Народного фронта. Только потому, что все деньги партии у нас легальные» (збережені авторська орфографія та пунктуація)


Також депутати наголошували на порушеннях процедури обшуку. Серед основних претензій до правоохоронців звучали неможливість одержати дозвіл на обшук цілого будинку без зазначення номеру конкретної квартири, відсутність у судовій ухвалі імені підозрюваного, копіювання інформації з телефону та ноутбуку дружини Черкасенка, а також обмеження доступу на місце слідчих дій адвокатів. Нагадаємо, відстежити зловмисників правоохоронцям вдалось з точністю до будинку, усі 3 квартири якого займає родина Черкасенка, зачепками стали номер телефону та IP-адреса. За таких обставин обшук в усіх трьох квартирах та вилучення комп’ютерів, мобільних телефонів та інших носіїв інформації здається цілком закономірним.


Разом з тим, оприлюднивши відео-фіксацію обшуку, фотокопію судової ухвали та службові документи правоохоронців, представники «ДемАльянсу» фактично відкрили для публічного доступу невідомі раніше деталі розслідування та особисті дані слідчих. Оприлюднення подібної інформації може перешкодити перебігу слідства та наразити на небезпеку правоохоронців.

Залишіть коментар першим

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано


*


Модерацію коментарів ввімкнено. Можливо знадобиться трохи часу, щоб Ваш коментар з’явився.