Російський агент в українському інфопросторі

Кому належить Інтерфакс-Україна

Знати, кому належать і ким управляються ЗМІ надзвичайно важливо. Особливо під час гібридної війни. Особливо, коли мова про найбільше в Україні інформаційне агентство — Interfax. І, як не прикро, належить воно росіянам і керується із Росії.

Зауважте, мова йде не про пересічне ЗМІ, а про основу основ, своєрідний «колектор», який збирає офіційні прес-релізи, заяви, виступи і формує з них тематичні бази. Потім саме ці бази у якості першоджерел використовують дрібніші ЗМІ. Ви можете жодного разу не заходити на сайт Interfax і все одно будете щодня читати зібрану ними інформацію на сторінках Української Правди, InfoRessist, Кореспондент.нет, Gazeta.ua, та сотень інших ресурсів. Погодьтесь, розмах вражає! Тож варто витратити трохи часу і розібратись, хто за усім цим стоїть.

Кому належить Інтерфакс-Україна

Ось що нам говорить з цього приводу реєстр юридичних осіб: ТОВ ІА «Інтерфакс-Україна» було засноване у 1996 році. Серед засновників зазначені Мартиненко Олександр Владленович та ТОВ «Інтерфакс-Україна».

Кому належить Інтерфакс-Україна

Але ТОВ «Інтерфакс-Україна», у свою чергу, засноване тільки у 2005 році офшорною компанією Tevana Global Limited. Виходить якийсь юридично-часовий парадокс! Як товариство, засноване лише у 2005-ому могло виступати співзасновником у 1996-ому?

Кому належить Інтерфакс-Україна

Весь трюк у тому, що ця компанія існувала і до 2005-ого, але у форматі акціонерного товариства. Якщо пошукати у реєстрі не за назвою, а за кодом ЄДРПОУ, знайдемо одразу два записи: вже знайоме нам ТОВ «Інтерфакс-Україна», відкрите у 2005-ому, і одноіменне ЗАТ, відкрите у 1992-ому і закрите у 2005-ому. Прикметно, що данні про юридичну особу-правонаступника вказані у старому записі, але відсутні у новому.

Кому належить Інтерфакс-Україна

Зі зміною форми власності помінялись і дані про засновників компанії. З 1992 — до 2005 року серед засновників фігурували громадянка Росії Коміссар Ольга Віталіївна, російське ЗАТ «Інтерфакс» та британська компанія Interfax Europe LTD. Це вже потім з’явились Мартиненко і офшорка на Британських Віргінських островах.

Кому належить Інтерфакс-УкраїнаУставний фонд товариства на час заснування складав усього 10 гривень! ЗАТ «Інтерфакс» вступив до акціонерного товариства із внеском 5 грн, Interfax Europe LTD внесла 4,86 грн, а Ольга Коміссар взагалі тільки 14 копійок! При цьому фонд компанії-правонаступника у записах від 2005 року склав вже 35 000 грн. Цікаво, що збільшення статутного фонду відбулось ще до того як товариство змінило засновників, але якраз через цю зміну простежити, хто саме виступив донором і як після цього розподілились частки, на жаль, неможливо.

Кому належить Інтерфакс-Україна

З британською компанією Interfax Europe LTD теж не все так просто. У офіційних документах засновниками зазначено компанії Trumpwise і Easycircuit LTD.

Кому належить Інтерфакс-Україна
Кому належить Інтерфакс-Україна

Обидві юридичні особи зареєстровані за однією адресою і фігурують у скандальних Панамських документах. Власне, Trumpwise LTD у різний час виступала у якості номінального керівника 85 компаній. Логічно припустити, що і у нашому випадку Trumpwise і Easycircuit LTD номінальні юридичні особи, необхідні, щоб приховати справжніх засновників. Не випадково вже у першому річному звіті за 1994 рік з’являються доволі характерні імена директорів — М. Коміссар, А. Мартинов та Н. Варшав.

Кому належить Інтерфакс-Україна

У інших документах знаходимо Ірину Коміссар, Костянтина Войцеховича, Олексія Сажина, Костянтина Чічко. Усі — громадяни Росії. Заради справедливості варто зазначити, що у документах фігурують і британські прізвища, хоча переважна більшість документів, у яких згадуються ці імена датуються 2000 роком і далі.

Цікаво, що на відміну від інших прізвищ, М. Коміссар та А. Мартинов фігурують у кожному річному звіті Interfax Europe LTD. І саме Михайло Коміссар та Андрій Мартинов володіють контрольним пакетом (більше 50%) акцій російського ЗАТ «Інтерфакс». Отже можемо припустити, що британська Interfax Europe LTD насправді створена російським ЗАТ «Інтерфакс» і аж ніяк не навпаки, керується громадянами Росії і потрібна для того, щоб імітувати міжнародне походження і незалежність інформаційного агентства від російської влади.

Власне, саме з цією метою було створено і Interfax Information Services Group — нібито міжнародне об’єднання інформаційних агенцій на базі Інтерфаксу. Насправді перший же результат пошуку в мережі показує нам, що за красивою англомовною назвою ховаються все ті ж персоналії і навіть там сама юридична адреса.

Кому належить Інтерфакс-Україна

До речі, серед проектів на сайті Interfax Information Services Group вказано і сайт «українського» Інтерфаксу.

Кому належить Інтерфакс-Україна'Якщо сама по собі російська прописка засновників може здатись комусь слабкою підставою для підозр у прокремлівській орієнтації, то коротка біографія генерального директора російського Інтерфаксу розставляє усе по місцях. Михайло Вікторович Коміссар має цікавий послужний список. До 1987 року працював у Міноборони СРСР, потім — у пропагандистському органі радіомовлення для іноземців при Гостелерадіо СРСР, був замсіником голови в Адміністрації президента РФ і навіть одержав від Володимира Путіна орден «За заслуги перед отечеством».
Кому належить Інтерфакс-УкраїнаЯк бачимо, ниточки від усіх, реальних та номінальних власників агентства поволі тягнуться до прокремлівського медійного монстра ЗАТ «Інтерфакс». І нехай юридично за «Інтерфакс-Україна» стоїть таємнича Tevana Global Limited, ми з вами повинні весь час пам’ятати, хто насправді ляльководить в усій цій історії.

Залишіть коментар першим

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано


*


Модерацію коментарів ввімкнено. Можливо знадобиться трохи часу, щоб Ваш коментар з’явився.